Görülmesi Gereken Yerler

Rize Kalesi

Kale, şehir merkezinin güneybatısında bir tepe üzerine kuruludur. İç ve aşağı kalelerden oluşur. İç kalenin I. Justinianus(527-565) döneminde, aşağı kalenin ise 13. yüzyılda inşa edildiği düşünülmektedir. Kale çevresi, yapılan çevre düzenlemesiyle çay bahçesi olarak işletilmektedir. Kenti seyir için kent merkezindeki ideal noktalardan biridir.

Ayder'de kaplıcalar

Rizenin Çamlıhemşin ilçesinin 19 km. güneydoğusunda 1350m. rakımda ladin ve kayın ormanlarıyla kaplı bir yaylamızdır. Kaçkar Dağına çıkmaya gelen dağcıların ilk durak yeridir. Turizm bölgesi olarak ilan edilmesinden sonra oldukça gelişme göstermiştir. 55 derece sıcaklıktaki termal şifalı kaplıca suyu, Ayder Yaylamızın gelişmesinde yüzyıllardır önemli yeri vardır. Kaplıca romatizmal hastalıklar, iç hastalıkları, kadın hastalıkları ve cilt hastalıklarına iyi gelmektedir. Türkiye’de içilebilen şifalı kaplıca sularının nadir örneğidir.

Fırtına Deresi'nde rafting

Yeşilin ve mavinin buluştuğu Karadeniz dünyanın en güzel derelerinden birine sahip. Fırtına Deresi. 23 kilometrelik bir parkuru olan bu doğal güzellik, Doğu Karadeniz’de yer alan akarsulardan birisi olup, Kaçkar Dağları’nın Karadeniz’e bakan yamaçlarındaki derelerin birleşmesi ile oluşmuştur. 57 km uzunluğundaki dere, çay bahçelerine komşudur. 1177,03 km²’lik yüzölçümü ile Doğu Karadeniz’deki en büyük akarsu havzalarından birine sahip olan Fırtına deresinde rafting yapmak bu nedenle çok elverişli.

Botanik Çay Bahçesi

Kent merkezinde doğayla buluşmak isteyenlerin uğrak noktası durumundaki park, Karadeniz’e Rize Kalesi’ne ve kente hakim panoromik manzara noktalarından. Cafe şeklinde hizmet veren çay bahçesi, mekanı sadece keyifli bir manzara seyri arayanların değil, hafif yiyecekler atıştırmak isteyenler içinde uygun bir seçenek haline getiriyor. Bölgede yetişen bitkilerin yanı sıra nemli iklime uyum sağlamış ve Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden getirilmiş ağaç ve çiçekler parkı cazibeli duruma getirmektedir.

Buzul Gölleri

Kaçkar Dağları'nın zirvelerinde yer alan buzul gölleri, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline geldi. Doğu Karadeniz'de sahile paralel uzanan, büyük bölümü Rize'nin Çamlıhemşin, diğer kısmı ise Artvin'in Yusufeli ilçesi sınırlarında yer alan, en yüksek noktasını 3 bin 937 rakım ile Kaçkar Dağı'nın oluşturduğu Kaçkar Dağları Milli Parkı, doğa tutkunlarının en gözde mekanları arasında yer alıyor.

Bunları Mutlaka Yemelisiniz ..

Türk mutfağının enfes tatlarının yanında yöresel lezzetlerin de damakları şenlendirdiği Rize 'de bunları mutlaka yemelisiniz.

Anzer Balı

Anzer Yaylası'nın yüksek rakımlı bitki florasında sezon boyunca bal arılarının yöreye özgü endemik çiçeklerden ve binlerce çiçekten topladığı bu eşsiz şifa kaynağı multifloralı bir baldır.

Hamsi Pilavı

Hamsili pilav tarifi, Karadeniz yöresinin en lezzetli yemekleri arasında yer almaktadır. Pilava yeni bir soluk getiren hamsili pilav tarifi ile sofralara ayrı bir lezzet katmıştır.. Karadenizin incisi olarak bilinen hamsiden pilavı mutlaka denemelisiniz.

Rize pidesi ve kavurması

Lezzet tutkunlarının listesinde üst sıralarda yer almak konusunda iddialı olan Kavurmalı Pide, kapalı ve açık olarak iki ayrı şekilde, yuvarlak biçimde ve yumurta eşliğinde servis ediliyor.

x
Ricostahotel.com.tr 'yi kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız’da. Daha Fazla. Anladım